Studzienka między Jankowicami a Marklowicami

Miejscowość:
Jankowice
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Dawne podanie mówi o niejakim księdzu Walentym, który w 1433 r. zabity został przez husytów, gdy śpieszył do chorej kobiety. Przed śmiercią ksiądz ukryć zdołał w dziupli dębu Najświętszy Sakrament. Odnalezienie go po latach miało dać początek rozwijającemu się w okolicy kultowi Bożego Ciała. Na miejscu śmierci kapłana wypłynąć też miało źródło, które niebawem zaczęło słynąc z uzdrawiającej mocy - tzw. Studzienka ze źródłem św. Walentego. Początkowo powstała tu kaplica, później zaś (ok. roku 1670) kościół, ufundowany przez hrabiego Ferdynanda Leopolda Oppersdorfa, ówczesnego właściciela tych ziem. Ustanowiono też Bractwo Najświętszego Sakramentu, co potwierdziła specjalna bulla papieża Klemensa X.

Powstanie kaplicy

Gdy w roku 1895 ks. Edward Bolik, proboszcz parafii Matki Bolesnej w pobliskim Rybniku, ciężko zachorował, złożył przyrzeczenie, że w przypadku wyzdrowienia wybuduje kaplicę ku czci Matki Bożej. Proboszcz wyzdrowiał i niebawem wypełnił swoje ślubowanie. W 1897 r. w Jankowicach utworzono parafię. W latach 1932-35, za czasów proboszcza ks. Józefa Miczki, wybudowano grotę z ołtarzem - na wzór groty w Lourdes - oraz postawiono 3-metrową figurę Matki Bożej. Obok powstały dwie mniejsze groty, z których jedna poświęcona została św. Barbarze, druga zaś stała się tzw. grotą bezrobotnych (były to czasy wielkiego kryzysu). Obok grot znajduje się Studzienka ze źródłem św. Walentego. Miejsce gromadziło rzesze pielgrzymów, z ofiar których ufundowano jeszcze przed wojną dzwon.

Sanktuarium Najświętszego Sakramentu

W 1976 r. zainicjowana została tradycja corocznych pielgrzymek w drugą niedzielę maja. Mają tu też miejsce odpusty w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, 15 sierpnia. Oprócz uroczystości religijnych odbywa się tutaj także Bieg Księdza Walentego. W 2002 r. ks. arcybiskup Damian Zimoń ustanowił w Jankowicach Sanktuarium Najświętszego Sakramentu, obejmujące zarówno Studzienkę jak i parafialny kościół Bożego Ciała.

Wyświetlenia:  142
Lokalizacja:

Ul. Księdza Walentego
Jankowice
Gmina: Świerklany
Powiat: rybnicki


Region turystyczny: 
Kraina Górnej Odry
Lokalizacja: 
W lesie
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +32 430 513 8
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Sanktuaria i Miejsca Kultu

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
POI
Informacja turystyczna 
Aktywnie 
Dziedzictwo kulturowe 
Przyroda 
Biuro podróży 
Gastronomia 
Nocleg 
Oferta turystyczna 
Rozrywka 
Wypożyczalnia 
Zdrowie i uroda 
Centra kongresowo wystawiennicze 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
Wydarzenia w pobliżu
Rybnik
2024-05-12
6.90 km
Fotografia portretowa to najtrudniejsza, a jednocześnie najbardziej popularny gatunek w fotografii. Początki portretu w fotografii sięgają czasów powstania dagerotypii. Według Francuskiej Akademii Sztuki pierwszą w świecie sfotografowaną za pomocą dagerotypii osobą był Polak, emigrant, uczestnik Powstania Listopadowego. Jego portret , dagerotyp jest w zbiorach Akademii Francuskiej. Dzisiejszy portret wyłamuje się reguł utartych przez lata. Portrety opowiadają nie tylko o portretowanych ale także o kulturze danego czasu i o miejscach zapisanych w historii. Organizator: Piotr Lot Czas trwania: 12 maja – 4 czerwca 2024
Rybnik
2024-06-09
6.90 km
Mamy dla Was nowość! Po raz pierwszy organizujemy konkurs „Ubierz się w swoje szczęście”. Zapraszamy do udziału młodszych i starszych. Interpretacja tematu jest całkowicie dowolna, indywidualna i zależy od uczestnika.
Rybnik
2024-06-05
6.90 km
Intuicyjny warsztat malarski, praca z ciałem i kolorem – wyrzucenie NIEkolorów na papier i przeniesienie radości na podobrazia w formie kompozycji artystycznej. Wspólne przygotowanie płótna pod stworzenie „Twojej recepty na szczęście”. Zajęcia dla osób 15+. Prowadzenie: Aga Rek (artysta malarka, filozofka) & Lidia Białecka (halo! Rybnik, trenerka kompetencji miękkich).
Rybnik
2024-06-02
6.90 km
Stwórz z nami różowe muchy i okulary, które posłużą jako rekwizyt podczas Manifestacji Różowych Okularów 9 czerwca o godz. 12.00. Warsztaty poprowadzi Czesława Brańska, która jak sama mówi, lubi tworzyć rzeczy z produktów, jakie znajduje w przysłowiowej szufladzie. Celem warsztatów jest propagowanie recyklingu- nie wyrzucaj, wykorzystaj.
Rybnik
2024-06-03
6.90 km
Zanurz się w leśnej atmosferze i doświadczaj lasu wszystkimi zmysłami. Zrelaksuj się. Bądź uważny. Buduj odporność. Kąpiele leśne (Shinrin yoku) to prozdrowotna praktyka kontaktu z naturąpolegająca na uważnym, niespiesznym i bezwysiłkowym spacerze lub przebywaniu w leśnym środowisku i byciu w chwili obecnej „tu i teraz”. Nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania .
W pobliżu
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Wodzisław Śląski
3.34 km
Rybnik
5.02 km
Wodzisław Śląski
5.12 km
Wodzisław Śląski
5.27 km
Gastronomia w pobliżu
Rybnik
2.52 km
Rybnik
2.58 km
Rybnik
3.32 km
Wodzisław Śląski
3.35 km