Osiedle robotnicze Paruszowiec w Rybniku

Miejscowość:
Rybnik
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Rybnik jest starym miastem, położonym w południowej części Górnego Śląska. Przez stulecia pozostawał w rękach możnych rodów szlacheckich, które posiadały tutaj okazałą rezydencję. Mieszkańcy miasta zajmowali się handlem, rzemiosłem oraz… hodowlą ryb w stawach, czyli rybnikach.

Zakład żelazny

Duże zmiany nastąpiły dopiero w drugiej połowie XVIII wieku i w stuleciu następnym, kiedy okolica ta dostała się pod panowanie pruskie. Już w 1753 roku ówczesny właściciel Rybnika, hrabia Emanuel Węgierski uruchomił w Paruszowcu niewielki z początku zakład żelazny. Po 35 latach przedsiębiorstwo wykupił od Węgierskich sam król pruski. Pod zarządem państwowym firma rozwinęła się, produkując m.in. na potrzeby pruskiej armii. Korzystne okazało się także doprowadzenie do Paruszowca i pobliskich Piasków linii kolejowej. W 1864 roku firmę sprywatyzowano, a nabywcą okazał się berliński finansista, Izydor Marmoth.

Huta Silesia

Pod koniec XIX wieku huta w Paruszowcu została wreszcie przekształcona w spółkę akcyjną o nazwie Eisenhütte Silesia (Huta Żelaza Silesia). Wtedy zasłynęła ona z produkcji przedmiotów codziennego użytku, a szczególnie emaliowanych garnków. W latach II wojny światowej w hucie produkowano m.in. pancerfausty. Po wojnie, w czasach PRL, poszukiwane były rybnickie garnki czy lodówki. Niestety, po przekształceniach ustrojowych 1989 roku, huta została zlikwidowana.

Osiedle robotnicze

Jedną z interesujących pozostałości po Hucie Silesia jest osiedle robotnicze, którego pozostałości możemy zobaczyć nieopodal dawnych zabudowań zakładu. Trójkondygnacyjne, ceglane familoki stoją przy ul. Przemysłowej oraz przy ul. Słonecznej. Na ich zapleczu znajdują się zabudowania gospodarcze. Przy ul. Mikołowskiej zaś wznosi się willa z mieszkaniami przeznaczonymi niegdyś dla kadry zarządzającej Huty Silesia. Pięknie odnowione familoki zobaczymy także przy ul. Ogrodowskiego, w Paruszowcu Piaskach.

Wyświetlenia:  152
Lokalizacja:

Ul. Przemysłowa, Słoneczna
44-203 Rybnik
Gmina: Rybnik
Powiat: rybnicki


Region turystyczny: 
Kraina Górnej Odry
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zabytkowa zabudowa

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
POI
Informacja turystyczna 
Aktywnie 
Dziedzictwo kulturowe 
Przyroda 
Biuro podróży 
Gastronomia 
Nocleg 
Oferta turystyczna 
Rozrywka 
Wypożyczalnia 
Zdrowie i uroda 
Centra kongresowo wystawiennicze 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Audiowycieczki
Pliki dźwiękowe
Wydarzenia w pobliżu
Rybnik
2024-05-12
2.13 km
Fotografia portretowa to najtrudniejsza, a jednocześnie najbardziej popularny gatunek w fotografii. Początki portretu w fotografii sięgają czasów powstania dagerotypii. Według Francuskiej Akademii Sztuki pierwszą w świecie sfotografowaną za pomocą dagerotypii osobą był Polak, emigrant, uczestnik Powstania Listopadowego. Jego portret , dagerotyp jest w zbiorach Akademii Francuskiej. Dzisiejszy portret wyłamuje się reguł utartych przez lata. Portrety opowiadają nie tylko o portretowanych ale także o kulturze danego czasu i o miejscach zapisanych w historii. Organizator: Piotr Lot Czas trwania: 12 maja – 4 czerwca 2024
Rybnik
2024-06-09
2.13 km
Mamy dla Was nowość! Po raz pierwszy organizujemy konkurs „Ubierz się w swoje szczęście”. Zapraszamy do udziału młodszych i starszych. Interpretacja tematu jest całkowicie dowolna, indywidualna i zależy od uczestnika.
Rybnik
2024-06-05
2.13 km
Intuicyjny warsztat malarski, praca z ciałem i kolorem – wyrzucenie NIEkolorów na papier i przeniesienie radości na podobrazia w formie kompozycji artystycznej. Wspólne przygotowanie płótna pod stworzenie „Twojej recepty na szczęście”. Zajęcia dla osób 15+. Prowadzenie: Aga Rek (artysta malarka, filozofka) & Lidia Białecka (halo! Rybnik, trenerka kompetencji miękkich).
Rybnik
2024-06-02
2.13 km
Stwórz z nami różowe muchy i okulary, które posłużą jako rekwizyt podczas Manifestacji Różowych Okularów 9 czerwca o godz. 12.00. Warsztaty poprowadzi Czesława Brańska, która jak sama mówi, lubi tworzyć rzeczy z produktów, jakie znajduje w przysłowiowej szufladzie. Celem warsztatów jest propagowanie recyklingu- nie wyrzucaj, wykorzystaj.
Rybnik
2024-06-03
2.13 km
Zanurz się w leśnej atmosferze i doświadczaj lasu wszystkimi zmysłami. Zrelaksuj się. Bądź uważny. Buduj odporność. Kąpiele leśne (Shinrin yoku) to prozdrowotna praktyka kontaktu z naturąpolegająca na uważnym, niespiesznym i bezwysiłkowym spacerze lub przebywaniu w leśnym środowisku i byciu w chwili obecnej „tu i teraz”. Nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania .
W pobliżu
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Rybnik
0.74 km
Rybnik
0.85 km
Rybnik
1.96 km
Gastronomia w pobliżu
Rybnik
0.73 km
Rybnik
0.80 km
Rybnik
0.80 km